Loading...

«Αυτοκτονία» για το Μεσολόγγι BAXI, προηγήθηκε +18 αλλά έχασε από το Περιστέρι!

Μοιραστείτε το άρθρο...

«Λύγισε» στα τελευταία λεπτά το Μεσολόγγι και έχασε εντός έδρας με 63-70 από το Περιστέρι, γκρεμίζοντας μια φοβερή εμφάνιση έχοντας τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού με διαφορά που έφτασε ακόμη και τους 18 πόντους. Μόλις 9 πόντους σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, αλλά και μόλις 4 τρίποντα σε 19 προσπάθειες!

Η ομάδα του Μεσολογγίου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 6-0 με τον Γράβα και τον Γκότσερ. Με πολύ καλή άμυνα η διαφορά ανέβηκε στους επτά πόντους (12-5 στο 04:32) με σουτ τριών πόντων του Ντέιβις. Ο Πουαριέ φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ και το Περιστέρι μείωσε στους δύο πόντους (17-15 στο 00:29) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-15 με καλάθι του Σαχπατζίδη μετά από ασίστ του Λάνγκφορντ. Ο αρχηγός άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρεις πόντους, κάνοντας το 22-15 για να ισοφαρίσει σε 22-22 το Περιστέρι στο 08:15. Στη συνέχεια παίζοντας πολύ συγκεντρωμένα και οργανωμένα, το Μεσολόγγι ξέφυγε με 15 πόντους με τον Ναούμη να ευστοχεί σε τρίποντο γράφοντας το 39-24 στο 02:26. Το Περιστέρι αντέδρασε μείωσε τη διαφορά στους δέκα πόντους αλλά εκεί ήταν πάλι ο αρχηγός και με 3 πόντους (καλάθι και φάουλ) έκανε το 45-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με καλάθια τον Σαχπατζίδη και Γκότσερ η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους (52-34 στο 05:19) όμως η είσοδος του Μπουρούση στο παιχνίδι και τρία συνεχόμενα τρίποντα του Περιστερίου άλλαξαν τις ισορροπίες στο παιχνίδι και το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 54-45.

Η εντυπωσιακή αντεπίθεση του Περιστερίου συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια, 58-58 στο 05:27. Στα τελευταία πέντε λεπτά ο συνδυασμός της κούρασης και της έλλειψης καθαρού μυαλού έφεραν την ήττα με 63-70.

Πρώτος σκόρερ ο Σαχπατζίδης με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19:15 26:17 9:13 9:25

Διαιτητές: Κορομηλάς-Συμεωνίδης-Πουρσανίδης Κ.

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Λόρενς 3, Γκότσερ 11, Ντέιβις 5, Λάνγκφορντ 6, Ναούμης 3, Χατζηνικόλας 5, Σαχπατζίδης 20, Μοτσενίγος 2, Γράβας 6, Πουαριέ 2, Σταματογιάννης
Περιστέρι BC (Μανωλόπουλος) Σκορδίλης 5, Πετεγουέι 8, Γούνταρντ 20, Μπορούσης 5, Σαλούστρος 6, Καράμπελας, Βασιλόπουλος 6, Μακλίν 6, Τζόουνς 6, Κρόκετ 2, Μάντζαρης 6, Γκουτιέρες