Η ομάδα του Αγρινίου έχασε την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» στη 5η θέση – Παράπονα για την διαιτησία – Ευκαιρίες σε νεαρούς παίκτες από Δέλλα μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.

Τον παλιό κακό εαυτό του θυμήθηκε ο Παναιτωλικός που ηττήθηκε σχετικά εύκολα με 2-1 εκτός έδρας από τον Απόλλων Σμύρνης με λανθασμένες υποδείξεις των διαιτητών σε καθοριστικά σημεία.

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα, που έχασε με αναγκαστική αλλαγή τον Μάζουρεκ στο 27′, δεν έπιασαν την απόδοση προηγούμενων αγώνων, αλλά είχε να αντιμετωπίσει και διαιτησία που θύμισε… παλιές καλές εποχές.

Στο 45’ ο Στόουκς έκανε επιθετικό φάουλ στον Μπεχαράνο και από το κεφάλι του Ουίλιαν η μπάλα κατέληξε στην εστία του Κυριακίδη για να γίνει το 1-0. Στο 51’ ο Στόουκς χτύπησε εκτός φάσης τον Μπεχαράνο με κεφαλιά και «τιμωρήθηκε» με κίτρινη κάρτα (!!!) από τον Μάνταλο.

Στο 58’ ο Αλμπάνης με σουτ έκανε το 2-0 για να μειώσει ο Παναιτωλικός στο 70’. Ο Μαρινάκης από αριστερά έκανε ωραία προσπάθεια και έδωσε στον Ρόσα που σούταρε από το ύψος της περιοχής. Ο Χουάντερσον απέκρουσε αλλά ο Ντίας από κοντά πέτυχε το γκολ.

Στον υπόλοιπο διάστημα δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο λόγω των διακοπών και των καθυστερήσεων, αλλά ο Μάνταλος κράτησε μόλις τρία (3) λεπτά έξτρα χρόνου.

Στροφή στο… μέλλον

Το «σύνθημα» για την επόμενη ημέρα, έδωσε ο Τραϊανός Δέλλας που δείχνει πρόθυμος να δώσει ευκαιρίες σε νεαρούς παίκτες στις επόμενες αγωνιστικές. Στη συνέντευξη Τύπου δήλωσε χαρακτηριστικά: «Ήρθαμε εδώ σήμερα για να διεκδικήσουμε τη νίκη, μπήκαμε αρκετά καλά, χάσαμε μία καλή ευκαιρία για να προηγηθούμε αλλά στο πρώτο μέρος υπήρχαν δύο σημεία κλειδιά. Ο τραυματισμός του Μάζουρεκ και το δεύτερο ήταν το σημείο που δεχθήκαμε το γκολ. Μετά το δεύτερο γκολ δείξαμε αρκετά πράγματα από αυτά που ήθελα. Κάναμε πολλά λάθη, μετά το δεύτερο γκολ όμως παίξαμε καλύτερα και βάλαμε ένα γκολ που μας έδωσε αυτοπεποίθηση. Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο από εκεί κι έπειτα λόγω των τραυματισμών και των καθυστερήσεων. Δεν αλλάζει κάτι, κοιτάμε μπροστά. Έχουμε ποιοτική ομάδα και νεανική και θέλουμε να κάνουμε μια αξιολόγηση του ρόστερ που έχουμε».

Για το ευρωπαϊκό όνειρο του Παναιτωλικού σημείωσε: «Υπάρχουν τραυματισμοί, τιμωρίες. Θα το δούμε. Το σκεπτικό πάνω στο οποίο δουλεύουμε δεν θα αλλάξει πάντως».

«Κυανοκίτρινη» Ριζούπολη

Με μπλε και κίτρινες αποχρώσεις «έβαψαν» τις κερκίδες του γηπέδου «Γεώργιος «Καμαράς» περίπου 150 φίλαθλοι του Παναιτωλικού που δεν σταμάτησαν λεπτό να ενθαρρύνουν τις προσπάθειες των παικτών.

Μάλιστα, οι οργανωμένοι φίλαθλοι του Παναιτωλικού ήταν περισσότεροι από εκείνους των γηπεδούχων με αποτέλεσμα για ενενήντα λεπτά να υπερισχύουν στη «μάχη» της κερκίδας. Αξίζει να αναφερθεί ότι αρκετοί φίλοι της ομάδα του Αγρινίου παρακολούθησαν την αναμέτρηση, χωρίς διακριτικά, από το σκέπαστρο της Ριζούπολης ανάμεσα στους φιλάθλους του Απόλλωνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Ζησόπουλος, Ναδάλες, Παπάζογλου, Τσουκαλάς (72’ Χουάρες), Αλμπάνης, Μενδρινός (82’ Ντεβέσα), Κονέ, Στόουκς (90’+2’ Καστιγιέχος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μύγας (57’ Γιαννιώτης), Άργκους, Μιχάι, Μαρινάκης, Μπεχαράνο, Ρόσα, Μάζουρεκ (27’ λ.τ. Βασιλούδης), Ντίας, Ουίλιαν (70’ Ιταμπέλ), Μοράρ.